Timothé Le Boucher

1988 doğumlu Fransız çizgi romancı Timothé Le Boucher, ilk kitabını henüz Angoulême Görsel Sanatlar Okulunda  üçüncü sınıftayken yayınlamıştır. İnternette sergilediği çalışmalarının bir yayınevinin dikkatini çekmesi üzerine kendisine teklifte bulunulur, önerdiği üç ayrı senaryo içinden seçilen Skins Party, 22 yaşında yayınlanan ilk kitabı olur. Renklendirme dahil her aşamasını kendi yaptığı bu kitabı üç ayda tamamlar.

Çıkış yapmasını ve hatırı sayılır bir üne kavuşmasını sağlayan Kaybolan o günler ise üçüncü kitabı olup 2017'de okuyucuyla buluşur. Le Boucher'ye göre, bu kitabın senaryosu kendi tecrübelerine dayanmaktadır. Üniversiteden mezun olduktan sonra “çizgi romana devam etmek mi, yoksa daha çok para getirecek bir iş aramak mı” meselesinde kararsızdır. Her ne kadar çizgi roman yazmak istese de işin para boyutu kafasını kurcalar. Yaşadığı bu sürecin Kaybolan o günler'in çıkış noktası olduğuna bir röportajında şöyle değinmiştir: “Bu konulara o kadar çok kafa yoruyordum ki, adeta ikiye bölünmüştüm. Böylece tüm hikâye birkaç günde kendiliğinden şekilleniverdi.”

Çıktığı gibi büyük ilgi gören ve çok satanlar listelerine giren Kaybolan o günler'in başarısı genç yazarın önünü açar. Timothé Le Boucher'nin psikolojik bir gerilim olan Le Patient isimli son kitabı 2019'da Fransa'da yayınlanmıştır. 

Top