Camille Jourdy

Camille Jourdy

 

1979 doğumlu Fransız illüstratör ve çizgi roman yazarı Camille Jourdy, henüz Epinal Güzel Sanatlar Okulunda öğrenciyken ilk kitabını, Une araignée, des tagliatelles et au lit, tu parles d’une vie! yazdı. Ardından Strasbourg Dekoratif Sanatlar Okuluna devam eden sanatçı, 2005 yılında diplomasını alırken Rosalie Blum'un başlangıcını bitirme projesi olarak sundu.

 

Dört yıl süren bir çalışmanın ardından 2009'da yayınlanan Rosalie Blum üçlemesi büyük ilgi görmüş ve 2009 RTL çizgi roman ödülü ile 2010 Angoulême keşif ödülünü kazanmış, bu başarısının ardından sanatçı, zarif ve göze hoş gelen çizgisinin de etkisiyle çocuk kitaplarına yönelmiştir.

 

Rosali Blum 2016'da sinemaya da uyarlanmıştır, aynı yıl Juliette isimli kitabıyla grafik romana geri dönen Camille Jourdy, bu alandaki yeteneğini bir kez daha göstermiştir. 2019'da yayınladığı Les Vermeilles, 2020 yılında Angoulême gençlik ödülünü kazanmış, 2020'de Lolita Séchan'la birlikte yaptığı çocuk kitabı Cachée ou pas, j'arrive ise Bologna Kitap Fuarında jüri özel ödülüne layık görülmüştür.

Top